Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Firmamız hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
Alan Adı Nedir ?
Alan adı, bir web sitesi oluşturmak, e-posta alış verişi yapmak kısacası internette yer almak için sahip olmanız gereken kimliktir. .com / .net / .org / .biz gibi alan adlarını 1 -10 yıl süreyle, .com.tr / org.tr / info.tr gibi .tr uzantılı alan adları1-5 yıl süreyle tescil edilebilmektedir. Alan adınızı tescil süresi boyunca kullanım hakkı size ait olup farklı kişiler veya kurumlar tarafından kullanılamaz.
Hangi alan adı uzantısını seçmeliyim .com .net .org?
Günümüzde yüzden fazla alan adı uzantısı bulunmaktadır ve alan adı sayılarının uzantısı her geçen gün artmaktadır. Alan adınızı seçerken firmanızın faaliyet alanına yada alan adını kullanmayı düşündüğünüz amaca yönelik uzantılar seçebilirsiniz.Örneğin; ticari faaliyetler için .com ( commercial ) uzantılı, bloğununuz için .blog uzantılı alan adı tercih edebilirsiniz. Tercih ettiğiniz alan adının dolu olması durumunda alternatifuzantıları değerlendirebilirsiniz. Alan tescil ederken eğer müsait ise.com / .net /.org /.info gibi yaygın kullanılan diğer uzantıları da birlikte tescil etmeniz alan adınızın farklı kişi yada kurumlar tarafından kullanılmasının önüne geçecektir.
Nameserver Nedir?
Nameserverlar, alan adınızın sorgulanmasında kullanılacak olan isim sunucularıdır. Hosting firması tarafından size verilen nameserver adreslerini alan adı nameserverları olarak ayarladığınızda, isim sorgulaması, girilen isim sunucuları üzerinden yapılacak ve isim sorgusundan dönen IP adresi, sitenizin hangi sunucuda barındırıldığı bilgisini siteye girmek isteyen kişinin bilgisayarına ileterek sitenin açılmasını sağlayacaktır.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın